Uprawnienia zawodowe,
kursy, szkolenia

Zabrze, Śląsk, cała Polska

Klimatyzator Split – dobór urządzenia, odpowiednio dobrana moc

Wybór klimatyzatora to odrębne kryterium, którego należy dokonać przed nabyciem konkretnego sprzętu.
Większość osób namyśla się, jakiej siły klimatyzator wybrać do swojego wnętrza. Jakie urządzenie będzie najlepszym rozwiązaniem. Specjaliści przeprowadzają taki wybór w oparciu o fachowe wykształcenie i model. W wyborze klimatyzatora split pod uwagę brany jest szereg elementów. Dla użytkownika najważniejszym czynnikiem będzie siła chłodzenia.

W wyborze właściwej mocy jednostki chłodzącej znaczenie będzie miał metraż oraz usytuowanie pomieszczeń, w których klimatyzator zostanie zainstalowany. Przede wszystkim pod uwagę trzeba brać lokalizację lokalu pod kątem kierunków  świata, ważne jest ile okien i na którą stronę wychodzą w danym pomieszczeniu. Kluczową kwestią w dobraniu odpowiedniej mocy są zyski ciepła od insolacji oraz wskaźnik przenikalności promieniowania. Ponadto, zyski ciepła od ludzi, instalacji oświetleniowej i innych źródeł odgrywają zasadniczą funkcje.

Mówiąc wprost, zbyt mała moc nie będzie w stanie spełnić naszych pragnień temperaturowych, przez co może to skutkować nieprawidłowym działaniem urządzenia. Niepożądanymi rezultatami są krótka żywotność oraz wzrost kosztów eksploatacji czy też szybsze wyczerpanie komponentów klimatyzatora.
Natomiast, jednostka ze zbyt wysoką siłą będzie generować koszty zakupu urządzenia i co za tym idzie, jego sposobności nie będą w pełni wykorzystane. Praca takiego klimatyzatora nie będzie przynosiła oczekiwanego wyniku.

wnetrze_kz.pngTo co zrobić, aby klimatyzator sprostał naszym oczekiwaniom?

Odpowiedź jest prosta. Należy obliczyć zapotrzebowanie na silę chłodniczą. Do skalkulowania takiej energii  potrzebujemy:
Wielkości pomieszczenia, którą należy pomnożyć przez 100. Wynik, który otrzymamy przedstawia wymaganą moc jednostki chłodzącej. Pod uwagę trzeba brać fakt, iż są to obliczenia szacunkowe, a wartość zapotrzebowania na zimno w przeliczeniu na m² może oscylować między 80-150 W/m². Zależy to od rozmieszczenia lokum, typu i rozmiaru przeszklenia.
Mnóstwo wytwórców na swoich stronach internetowych oferuje tzw. Kalkulatory klimatyzacyjne. Po uzupełnieniu  informacji dotyczących naszego pomieszczenia otrzymamy oszacowane zapotrzebowanie chłodnicze.

Przytoczone informacje odnoszą się do klimatyzatorów typu split instalowanych w danym obszarze.

NOWA CENA
SZKOLENIA
I EGZAMINY
SEP
620 zł
530
ZAPISZ SIĘ