Uprawnienia zawodowe,
kursy, szkolenia

Zabrze, Śląsk, cała Polska

Uprawnienia SEP

Co oznacza termin SEP?

Określenie SEP słyszało sporo z nas, na pewno częściej spotkały się z tym terminem osoby z branży elektrycznej.

Określenie SEP to nic innego, jak Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jednostka ta jest odpowiedzialna za organizowanie kursów elektrycznych.

Uprawnienia SEP są kluczowymi uprawnieniami dla każdego elektryka. Często bywa tak, że są to konieczne wymagania w procesie rekrutacji. Sporo pracodawców wymaga udokumentowanych umiejętności na stanowisku związanym z elektryką.

Powyższe uprawnienia, są nie tylko potrzebne do podjęcia zatrudnienia, przydają się także w życiu codziennym. Dobrze wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z drobnymi usterkami elektrycznymi w naszym domu.

Rodzaje uprawnień SEP

Wyróżniamy trzy grupy:

  • G1 uprawnienia elektryczne przeznaczone dla osób zajmujących się eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną
  • G2 uprawnienia energetyczne (cieplne) dedykowane dla osób zajmujących się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji i sieci energetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz inne urządzenia energetyczne
  • G3 uprawnienia gazowe przeznaczone dla osób, które zajmują się eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Jakie czynności możemy wykonywać posiadając uprawnienia SEP

Uprawnienia SEP pozwalają w szczególności na wykonywanie wszelkich prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń elektrycznych, które pracują pod napięciem nie większym niż 1 kV. Osoby z uprawnieniami mogą obsługiwać sprzęt zasilany z sieci elektrycznej. Mogą również zajmować się jego instalacją.

Dodatkowo, posiadanie takich uprawnień umożliwia rozwój zawodowy. Osoba posiadająca uprawnienia jest upoważniona do prowadzenia wszelkiego rodzaju konserwacji oraz remontów sieci elektrycznych oraz urządzeń pracujących pod napięciem. Dzięki zdobytej wiedzy otwiera się wiele perspektyw pracy w eksploatacji i dozorze urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych oraz przy gazach fluorowych. Po zdobyciu kwalifikacji kursanci mogą znaleźć pracę na rynkach krajowych oraz zagranicznych.

Jakie wymagania, aby przystąpić do kursu SEP

Trzeba być osobą pełnoletnią z podstawowym wykształceniem. Szkolenia SEP prowadzone są w placówkach  w wielu polskich miastach. Kursant po odbytym szkoleniu przystępuje do egzaminu. Po pozytywnym zakończeniu egzaminu otrzymuje zaświadczenie o uprawnieniach SEP. Na ich podstawie wydawane są świadectwa kwalifikacyjne.

Jak długo ważne są uprawnienia SEP

Świadectwa kwalifikacyjne są ważne przez okres 5 lat od daty egzaminu. Czas oczekiwania na świadectwa to 14 dni roboczych od daty egzaminu.

Nie czekaj i zapisz się na wybrany przez Ciebie zakres!

Twojej uwadze polecamy również:

NOWA CENA
SZKOLENIA
I EGZAMINY
SEP
620 zł
530
ZAPISZ SIĘ