Uprawnienia zawodowe,
kursy, szkolenia

Zabrze, Śląsk, cała Polska

Rodzaje klimatyzatorów

Chcielibyśmy Państwu pokrótce opowiedzieć o najpopularniejszych rodzajach klimatyzatorów. Postaramy się w skrócie przedstawić ich budowę, zastosowanie wraz z ich plusami i minusami.

Życzymy miłej lektury.

Przedstawimy Państwu :

  • Klimatyzatory typu Split
  • Klimatyzatory typu Multisplit
  • Klimatyzatory przypodłogowe
  • Klimatyzatory kasetonowe
  •  Klimatyzatory kanałowe

Klimatyzatory typu Split

Jak wiadomo, podstawową funkcją klimatyzatora jest chłodzenie pomieszczenia, w którym się znajduje. To czynnik chłodniczy odpowiada za ochładzanie ciepłego powietrza, które jest pobierane przez klimatyzator z otoczenia. Cykl chłodniczy zachodzi między parownikiem, w którym czynnik pobiera ciepło a skraplaczem, który oddaje je do końcowych elementów układu. Klimatyzatory typu Split najczęściej instaluje się na balkonach, tarasach, zewnętrznych ścianach budynków ( urządzenia zewnętrzne). Urządzenia wewnętrzne instaluje się zaś np. w wersji ruchomej, na ścianach, przy suficie.

Ten typ klimatyzatora dzieli się na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Jednostka wewnętrzna złożona jest ze sprężarki, wymiennika ciepła, wentylatorów oraz zabezpieczeń prądowych. Część wewnętrzna to parownik. Znajduje się on najczęściej przy suficie. Obie części układu połączone są ze sobą prądowo oraz przy użyciu przewodów chłodniczych. Głównymi plusami klimatyzatorów typu Split są : nieskomplikowana budowa, schludny wygląd oraz polepszanie jakości powietrza. Minusy to : trudny montaż, głośna praca oraz mały obszar działania.

split.jpg

 

Klimatyzatory typu Multisplit

Proces chłodniczy w tych klimatyzatorach jest szerszy niż w klimatyzatorach typu Split. Opiera się na części zewnętrznej oraz kilku urządzeniach wewnętrznych. Prawidłowa instalacja typu multisplit nie może posiadać więcej niż 6 urządzeń wewnętrznych podłączonych do jednostki zewnętrznej. W takiej instalacji występuje również elektroniczny zawór rozprężny. Transportuje on czynnik do wszystkich jednostek danej instalacji. Rozwiązania typu multisplit pojawiają się w biurach, przedsiębiorstwach ,marketach i hotelach. Szczególnie ważne jest zrównoważenie urządzeń zewnętrznych z wewnętrznymi. Tylko to gwarantuje poprawne działanie systemu chłodniczego.

Zalety klimatyzacji Multisplit : rozbudowany system chłodniczy, jednakowa temperatura w całym budynku, estetyczny wygląd. Główne wady : są znacznie droższe, mogą zaburzać przepływ powietrza, ich serwisowanie może być bardziej kłopotliwe ze względu na większą ilość jednostek wewnętrznych.

multisplit.jpg

 

Klimatyzatory przypodłogowe

Ten typ klimatyzatorów czasem wypiera nasze popularne grzejniki. Montuje się go przy podłodze. Konsumenci najczęściej wybierają te klimatyzatory ze względu na ograniczenia związane z możliwościami montażowymi. Takimi ograniczeniami mogą być skośne ściany lub np. dach. Klimatyzatory te są jednak dość wydajne, wielofunkcyjne i dobrze rozprowadzają powietrze. Minusem może być cena oraz mało interesujący wygląd.

podlogowy.jpg

 

Klimatyzatory kanałowe

Krótko mówiąc klimatyzatory te nie są zbyt ładne, więc montuje się je najczęściej w kanałach sufitowych. Powietrze w tym klimatyzatorze jest pobierane, ochładzane i transportowane kanałami do anemostatów. Anemostat to specjalne urządzenie montowane w suficie, służące do rozprowadzania schłodzonego powietrza. Klimatyzatory kanałowe pojawiają się w biurach, salonach usługowych i przedsiębiorstwach. Zalety takiego rozwiązania  : dyskretny montaż, duża wydajność. Wadą może być jednostajna temperatura w całym lokalu oraz utrudniony montaż w istniejących budynkach ze względu na zagospodarowaną już przestrzeń.

kanalowy.jpg

 

Klimatyzatory kasetonowe

Klimatyzator kasetonowy swoją nazwę wziął, od najpopularniejszego miejsca jego umiejscowienia tj. kasetony sufitowe. Montaż w suficie tego typu klimatyzatora musi być przeprowadzany w sposób bardzo pieczołowity. Jest on dość ciężki, więc wymaga podwieszenia na długich i solidnych szpilkach. Powietrze zasysają częścią środkową, wydmuchiwane jest natomiast we wszystkich czterech kierunkach. Najkorzystniejsze umiejscowienie tego typu klimatyzatorów to część centralna danego pomieszczenia. Dzięki temu można uzyskać efekt miarowego rozchodzenia się schłodzonego powietrza. Plusem klimatyzatora kasetonowego jest efektywne chłodzenie całego pomieszczenia. Montaż w suficie pozwala również na zaoszczędzenie miejsca w danym pomieszczeniu. Jego minusem może być stosunkowo wysoka cena, ze względu na rozbudowany układ.

 

Poznaj naszą pełną ofertę kursów i szkoleń - i zapis się już dziś! W naszej ofertcie znajdziesz m.in:

  • Kurs sep online - bez wychodzenia z domu!
  • Uprawnienia sep do 1 kv - uprawnienia honorowane w całej Unii Europejskiej!
  • Kursy i szkolenia z montażu klimatyzacji
  • i inne - poznaj ofertę i wybierz opcję dla siebie
kasetonowy-zapas.jpg
NOWA CENA
SZKOLENIA
I EGZAMINY
SEP
620 zł
530
ZAPISZ SIĘ